3 ترفند علمی و تایید شده برای به خاطر سپردن اسامی دیگران...

3 ترفند علمی و تایید شده برای به خاطر سپردن اسامی دیگران (مخصوصا اگر دفعه اول آشنایی تان است)

3 ترفند علمی و ثابت شده برای به خاطر سپردن اسامی دیگران

به خاطر سپردن اسامی دیگران یکی از با ارزش ترین کارهایی است که میتوانید در حق آنها انجام دهید ! تعجب نکنید… حتی شما هم همینطور هستید.

ما انسان ها ناخودآگاه توجه ویژه ای نسبت به خودمان می طلبیم.
آنقدر که سرمان گرمِ فکر کردن به خودمان و مسائل مربوط به زندگی مان است که کمتر پیش می آید برای مشکل دیگران ناراحت شویم یا حتی فکر کنیم.

دِل کارنگی، مثال جالبی در کتاب معروف و پرفروش اش با عنوان «آیین دوستیابی» میزند و میگوید «اگر بدانید مردم به یک سردرد معمولی شان چقدر بیشتر از تباه شدن زندگی تان اهمیت میدهند، آن وقت دیگر راجع به اینکه مردم راجع به شما اصلا فکر میکنند یا نه، فکر نمیکنید.»

اگر هنوز به این موضوع شک دارید، فرض کنید با دوستان تان دسته جمعی عکس میگیرید. وقتی میخواهید آن عکس را نگاه کنید که خوب افتاده اید یا نه به اولین نفری که توجه میکنید چه کسی است؟ خودتان !

به قول معروف، نام افراد زیباترین، دلنشین ترین و شیرین ترین کلمه در هر زبان دنیاست که دوست دارند بشنوند.

حال، این سناریو را در نظر بگیرید :
شما برای فروش یک محصول مهم، نزد مشتری می روید و پس از معرفی و صحبت های چانه زنی برای اشاره به طرف مقابل تان نام اش را فراموش میکنید… این یعنی یک فاجعه !

شاید باورتان نشود اگر بدانید چقدر نام افراد، در فروشندگی و ارتباطات با دیگران مهم است.
به خاطر فقط فراموش کردن یک نام ساده، ممکن است فروش بزرگی را از دست بدهید… و یا البته با به خاطر داشتن یک نام بتوانید فروش بزرگی را نهایی کنید.

%d8%af%d9%84-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c

تقریبا در تمام کتاب های مهم ارتباطات به خصوص فروشندگی، به این موضوع اشاره شده است که «نام طرف مقابل تان را به خاطر بسپارید، تا احساس خوبی در او بوجود بیاورید.» اما چطور؟

خوشبختانه برای انجام ایناستراتژی نیازی به خالکوبی نام طرف مقابل نخواهید داشت. روزی با یکی از دوستانم به یک مکان مذهبی رفته بودم. او من را به یکی از دوستان خود معرفی کرد و با همدیگر آشنا شدیم. ده سال بعد دوباره آن فرد را دیدم. زمانی که بعد از ده سال مرا به اسم کوچک صدا کرد کاملا شگفت زده شدم.

وقتی یک نفر بعد از ده سال اسم کوچک شما را کاملا به خاطر می آورد، نشان می‌دهد که تخصص بالایی در این کار دارد. اگر شما نیز می‌خواهید افراد را تحت تاثیر خود قرار دهید هیچ راهی بهتر از این نیست که اسم آن‌ها را برای همیشه در خاطر خود داشته باشید.

برای اینکه بتوانید حافظه خود را برای به خاطر سپردن اسامی تقویت کنید، باید در این کار استاد شوید. به خاطر سپردن نام افراد یک فعالیت ساده به نظر می‌رسد که می‌تواند روابط بین افراد را تقویت کند. اما زمانی که افراد را ملاقات می‌کنیم نام شان را فراموش کرده ایم… به همین راحتی !

اگر می‌خواهید نام افراد را از همان ابتدا به خاطر بسپارید، باید برنامه‌ی بهتری برای اینکار داشته باشید.
برای اینکار سه روش علمی و تایید شده میخواهیم به شما معرفی کنیم :

 

روش اول | از حافظه تصویری تان استفاده کنید
معمولا زمانی که فردی را ملاقات می‌کنید قادر خواهید صورت و زبان بدن آن‌ها را چند سال در حافظه خود ثبت کنید و نگه دارید. این در حالیست که معمولا نام افراد بعد از چند ثانیه فراموش می‌شود !
از حافظه تصویری تان استفاده کنید تا اسامی دیگران را به خاطر بسپارید
از حافظه تصویری تان استفاده کنید تا اسامی دیگران را به خاطر بسپارید

حتما از خودتان می‌پرسید چنین اتفاقی می افتد که فراموش میکنید؟
این موضوع بدین خاطر است که مدیریت تصاویر به مدت ده‌ها هزار سال از تکامل انسان در مراحل مرکزی قرار گرفته است. به همین خاطر در یک انسان به طور متوسط احتمال به خاطر سپاری تصاویر بیشتر از صوت، بو ،مزه  یا سایر اطلاعات است.

به عنوان مثال کلمات را در نظر بگیرید. کلمات بسیار عالی هستند. این کلمات هستند که سنگ بنای تفکر مدرن و تعاملات انسانی را تشکیل می‌دهند. بدون کلمات، رسانه‌های اجتماعی همچون فیس بوک و توییتر نمی‌توانند به کسب و کار خود ادامه دهند.

اما در سطح تکاملی، مغز ما هنوز در حال یادگیری تعامل با زبان قرار دارد. نام افراد نیز جزو کلمات محسوب می‌شوند. به همین خاطر برای به یادسپاری کلمات باید آن‌ها را به تصویر تبدیل کنیم. زمانی که فردی را ملاقات می‌کنید و می‌خواهید نام او را به خاطر بسپارید، تصویری از موارد مرتبط با نام فرد ایجاد کنید.

به عنوان مثال زمانی که فردی با نام «حامد» را ملاقات می‌کنید، تصویر ذهنی از اسم فرد ایجاد نمایید، برای مثال «حامد» یک شی «جامد» که «نقطه ندارد» را در دستش دارد، یا زمانی که «گلشیفته» را ملاقات می‌کنید به این فکر کنید که «گلشیفته» یک گلی که به خودش عشق میورزد و شیفته خودش شده است را در دستش گرفته.

 

روش دوم | نام افراد را به چیزهایی که در حال حاضر می‌شناسید مرتبط کنید
دانش خود را به هر چیزی که در حال حاضر در ذهن دارید مرتبط کنید. ذهن شما به مسیری برای اطلاعات جدید نیاز دارد و آن مسیر از طریق اطلاعات قدیمی ایجاد خواهد شد.

از آنجایی که انسان‌ها به راحتی می‌توانند بر روی داشته‌های قبلی خود تمرکز کنند، معمولا جزییات کاملی از زندگی خود خواهند داشت. روز گذشته برای شام چه خورده‌اید؟ شرط می‌بندم این موضوع را با جزییات به خاطر می‌ آورید.

خب حالا از خود بپرسید دوست صمیمی تان برای شام چه خورده است؟
حتما این موضوع را کاملا فراموش کرده اید. به همین خاطر باید  نام‌های جدیدی که می‌شنوید را با  خاطراتی که در ذهن دارید مرتبط کنید.

در چنین شرایطی به خاطر سپاری نام‌ها بسیار ساده و آسان خواهد بود.
نام فرد جدید را به یک موضوع آشنا ربط دهید. مثلا فرض کنید «گلشیفته» دقیقا از باغچه منزل تان آن «گلِ خودشیفته» را چیده و در حیاط منزل تان منتظر است.

حالا زمانی را اختصاص دهید و این موارد را عمدا در ذهن ایجاد کنید و تصاویر آنها را ببینید. چنین کاری در مراحل اولیه به نظر عجیب و غریب می‌رسد… اما با کمی تمرکز، تمرین و تکرار قادر خواهید بود حافظه بصری خود را فعال سازید.

 

روش سوم | تصاویر را با چیزهای هیجان انگیز و یا وحشتناک آمیخته کنید
چیزی که باعث می‌شود تصاویر ذهنی بهتر از قبل در خاطر بماند این است که چنین تصاویری را هیجان انگیز و غیر معمولی کنید.

تحقیقات نشان داده که «ترس» و «خشونت» به ارثی است که از اجداد غارنشین مان به ما رسیده و در ما وجود دارد حتی اگر وجود خارجی نداشته باشد (و از آن مطمئن باشیم) اما همچنان در ما وجود دارد.

نام افراد را با چیزهایی عجیب غریب یا ترسناک تلفیق کنید
نام افراد را با چیزهایی عجیب غریب یا ترسناک تلفیق کنید

برای مثال، شما اگر به خانه دوست تان بروید و در پارکینگ خانه شان یک غول بزرگ و سبز رنگی را ببینید، چون پارکینگ تاریک بوده ممکن است بترسید، جیغ بکشید یا فرار کنید. در حالی که از نظر منطقی وجود چنین هیولایی(!) غیرممکن است و آنچه را که دیده اید فقط یک عروسک بامزه بوده.

اما نکته اینجاست… شما غیرممکن است آن خاطره، نام دوست تان و آدرس خانه شان را دیگر فراموش کنید !
این یک حقه جالب روانشناسی است. اگر نام افراد را با تصاویری ترسناک تلفیق کنید، احتمال فراموش کردن آنها را به صفر میرسانید.

مثلا، اگر «حامد» را فرض کنید که یک جسم «جامد» و «بدون نقطه»-ای در دست دارد که آتش میگیرد و ذوب میشود (کمی بیرحمانه است…!) دیگر هیچوقت نامش را فراموش نخواهید کرد.

البته به جای خشونت می‌توانید از موارد عجیب و غیر عادی نیز استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید که ما تنها موارد خطرناک را به خاطر نمی‌سپاریم بلکه موارد غیر عادی و عجیب نیز در ذهن ما حک می‌شود؛ همانطور که در مقاله پروژه سوخت جت «گاو بنفش» خواندید. هرچقدر تصویر ذهنی ایجاد شده عجیب تر باشد، بهتر است.

این تصویرذهنی اگر با موفقیت ایجاد شود هرگز از خاطر شما پاک نخواهد شد.

نکته کلیدی برای به خاطر سپردن نام افراد این است که از حافظه خود استفاده کنید ! فردی را تصور کنید که در یک موقعیت خاص با او ملاقات داشته اید. این موقعیت خاص شما را یاد نام فرد موردنظر می‌اندازد. این موقعیت را در ذهن ثبت کنید و با کمک عنصر خشونت یا موارد عجیب و غریب اثر آن را تقویت نمایید. لحظه ای بر روی تصویر این موقعیت تمرکز کنید. در چنین شرایطی به یادسپاری آن راحت تر و بهتر خواهد بود.